ABD’de ayakkabı boyadı, evsiz yaşadı. Diyarbakırlı gencin hayatı girdiği yarışmayla döndü! Pizza kralı oldu

Anayasa Haftası kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen törende, U.S. Citizenship and Immigration Services (USCIS) ile işbirliği içinde, ABD Ticaret Odası Genel Merkezi’nde bir araya gelindi. Habere göre, törende 46 farklı ülkeden 96 aday bulunuyordu ve özel konuk konuşmacılar arasında New York City’deki Champion Pizza’nın kurucusu Hakkı Akdeniz de yer aldı.

Evsizlikten başarılı bir girişimciye dönüşen Akdeniz, kendi yaşam hikayesini paylaşarak dinleyicilere ilham verdi. İngilizce bilgisinin sınırlı olmasına rağmen Akdeniz, Amerikan rüyasını gerçekleştirmeye kararlıydı ve bu kararlılıkla bir pizza imparatorluğu kurdu. Akdeniz, konuşmasında 46 farklı ülkeyi temsil eden yeni vatandaşlarla bir araya gelmenin ve umut dolu bir kutlama atmosferinde birlikte olmanın önemine vurgu yaptı.

Akdeniz, Amerikan Rüyasının sınırlarının içinde her şeyin mümkün olduğunu söyleyerek dünyanın dört bir yanından gelen insanları bu rüyaya inanmaya ve başarıya ulaşmaya teşvik etti. Ülkenin gücünün çeşitlilikte yattığına vurgu yapan Akdeniz, bu özel günün sadece bir tören olmadığını, aynı zamanda insanın ruhu, dayanıklılığı ve gelecek vaadi üzerine bir kutlama olduğunu ifade etti.

Hakkı Akdeniz, 13 yaşına kadar Diyarbakır’da ayakkabı boyacılığı yaparak başladığı hayat yolculuğunu anlattı. Evsizlik, parasızlık ve açlıkla geçen zor günlerden bahsederek, bir Türk kadının tavsiyesiyle Manhattan’daki bir restoranda iş bulduğunu ve ardından New Jersey’de başka bir restoranda çalışmaya başladığını dile getirdi.

Kazandığı parayla Aşağı Doğu Yakası’nda küçük bir pizza dükkanı satın aldığını ve bu dükkanı tutarak işe başladığını aktaran Akdeniz, zorlu süreçler yaşadıktan sonra büyük bir fırsat yakaladığını ve Champion Pizza’nın temellerini attığını belirtti. Şu anda 16 restoran ile hizmet veren Akdeniz, bu başarılı hikayenin arkasındaki güçlü irade ve azimle birçok insana ilham kaynağı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x