Bitcoin Halving’e Bir Hafta Kaldı: Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

20 Nisan’da yapılması planlanan Bitcoin halving’inin altcoinler için de bir dönüm noktası olması bekleniyor. Önceki halving’lerde Bitcoin’in etkisi genellikle önümüzdeki birkaç ay içinde azaldı. Bitcoin’in piyasa kontrolündeki bu düşüş genellikle diğer kripto paralara daha fazla para akışını tetikledi. Bu altcoinlerin çoğu, Bitcoin’in ATH’sinin ardından 2024’te yeni zirvelere ulaştı ve Bitcoin halving olayının ardından önceki zirvelerini aşmaya hazırlanıyor. Yaklaşan Bitcoin halving’inden sonra bu altcoinler için tam olarak ne olabileceğine bir göz atalım.

Halving sonrası altcoinler hemen yükselir mi?

Halving’in ardından Bitcoin’in fiyatı yükselirken, bu artış genellikle yatırımcıları paralarını yatırmaya ve altcoinlere odaklanmaya motive ederek yeni bir yatırım dalgası getiriyor. Bu yeni sermaye akışı genellikle altcoinlerin değerinde geçici bir artışa yol açar. Yani piyasadaki volatiliteyi artırır. Geriye dönüp bakıldığında, özellikle Bitcoin’in ikinci ve üçüncü halving’den sonra, piyasada altcoinlerin Bitcoin’e kıyasla daha iyi performans gösterme eğiliminde olduğu gözle görülür bir değişiklik var. Halving’den sonraki altı ila on iki ay içinde, Bitcoin’in fiyatı yeni yüksek seviyelerde sabitlenmekte. Hatta artmakta. Bu sırada, piyasaya olan ilgi genellikle altcoinlere doğru yöneliyor.

Bu değişim, halving sonrasında Bitcoin’in hakimiyetindeki tarihsel düşüşle birlikte genellikle altcoinlerde bir artışı tetikliyor. Bitcoin halving olayının ardından altcoin piyasası için performansın zirveye çıkacağı bir zamanın sinyalini veriyor. Bitcoin madenciliğinde kullanılan bilgi işlem gücü artarsa, madencilik zorluğu bunu dengelemek için artacak ve Bitcoin madenciliğini zorlaştıracaktır. Bu, madencilerin kendileri için hala karlı olup olmadığını yeniden düşünmeleri gerektiği anlamına geliyor.

Bitcoin yatırımları altcoin’e mi yönelecek?

Bu gerçekleştiğinde Bitcoin’e yatırılan paranın bir kısmı altcoinlere kayabilir. Bunun nedeni, madencilerin zorluk ayarlamasının ardından kar elde etmek daha kolay hale geldiğinden yatırımlarını çeşitlendirmeleri veya kaynaklarını altcoin piyasasına koyarak daha yüksek getiri arayışında olmaları olabilir. Bu, halving etkinliğinden sonra altcoinlere olan talebi artırabilir ve önümüzdeki aylarda fiyatların yükselmesine neden olabilir.

Bitcoin son üç kez halving yaşadı, pazar hakimiyeti önemli ölçüde düştü. Bu sırada altcoinlerin piyasa değeri ise madencilik zorluğunun ayarlanmasından sonraki aylarda arttı. Örneğin 9 Temmuz 2016’daki ikinci Bitcoin halving’inin ardından Bitcoin’in toplam kripto para piyasasındaki payı 18 ay içinde %98,33’ten %40’ın altına düştü. Aynı dönemde altcoinlerin değeri 286,5 milyar doların üzerinde arttı. 11 Mayıs 2020’deki üçüncü Bitcoin halving’inden sonra da benzer bir eğilim gözlendi.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi, bu halving’i takip eden bir yıl içinde Bitcoin’in toplam piyasa değeri içindeki payı %66,43’ten %40’a düştü. Bu arada altcoinlerin piyasa değeri 90,11 milyar dolardan 1,229 trilyon dolara yükseldi. 12 Nisan 2024 itibarıyla altcoinlerin piyasa değeri 1,13 trilyon dolar seviyesinde bulunmakta. Bu noktada Bitcoin halving gerçekleştirmek üzere. Bazılarına göre, şu anda 2016 ve 2020’de gördüğümüze benzer bir halving öncesi aşamadayız. Yani, bazı uzmanlara göre, Bitcoin halving’inin ardından altcoin piyasa değerinde artış görme ihtimalimiz var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x